|
Momenteel bevinden we ons op een belangrijk punt in de geschiedenis. Want nooit eerder hebben we in vredestijd zo’n situatie meegemaakt als nu. In oorlogen moesten restaurants en winkeliers ook wel eens dicht, omdat ze in vechtgebied zaten. Dan misten ze ook inkomsten. Toch leidde oorlog zelden tot economische crisissen. Sterker nog, het haalde ons er vaak uit. Kijk bijvoorbeeld eens naar de Tweede Wereldoorlog. Daaraan vooraf ging de grootste crisis uit de geschiedenis, namelijk die van 1929. Om de schade die deze crisis had veroorzaakt op te lossen, werden veel regelingen getroffen, om te helpen met het wederopbouw van de economie. Maar pas echt in de oorlog was de economie weer goed, omdat er weer veel productie was, en dus weinig werkloosheid . Dat kunnen we nu natuurlijk niet doen. Want in tegenstelling tot in oorlogstijd, kunnen we nu niet de productiecapaciteit ophogen. Sterker nog, we moeten heet tegenovergestelde doen, omdat mensen zoveel mogelijk thuis moeten blijven om verspreiding van het virus te voorkomen. De restauranthouders en de winkeliers van nu hebben dus een veel groter probleem dan de mensen in de oorlog. Want er is geen sector die kan compenseren voor hun verlies. Op de korte termijn hebben ze een som geld gekregen waardoor ze waarschijnlijk wel in staat zullen zijn om de eerste maanden door te komen en de loonadministratie zoals gewoonlijk te kunnen doen. Maar op lange termijn zullen er grote problemen met de salarisverwerking ontstaan. Want als er geen inkomsten zijn, maar wel heel veel uitgaven blijven, krijgen deze bedrijven een groot probleem. Dan zullen ze werknemers moeten ontslaan, loon moeten verminderen of zelfs het bedrijf failliet moeten laten gaan. En dat is natuurlijk ook niet wenselijk, voor die mensen zelf niet, maar voor de economie is het ook erg slecht als er veel mensen worden ontslagen en veel bedrijven failliet gaan. |
| https://www.cbbs.nl/ |
Veelgestelde vragen
Waarom hebben bedrijven nu meer problemen dan tijdens oorlogstijd?▼
In vredestijd kunnen we de productiecapaciteit niet verhogen zoals in oorlogen. Integendeel: mensen moeten thuisblijven, dus restaurants en winkeliers hebben geen enkele sector die hun verlies kan compenseren.
Wat zijn de gevolgen van langdurige inkomstenderving voor bedrijven?▼
Zonder inkomsten maar met aanhoudende uitgaven krijgen bedrijven grote problemen. Dit leidt tot ontslagen, loonsvermindering of zelfs faillissementen, wat slecht is voor werknemers en de economie.
Hoe helpen overheidsmiddelen bedrijven in crisistijd?▼
Regelingen en geldsom helpen bedrijven de eerste maanden door te komen en de loonadministratie voort te zetten. Dit biedt korte termijn oplossing, maar lost lange termijn problemen niet op.
Welke sectoren worden het hardst getroffen door de huidige crisis?▼
Vooral restaurants en winkeliers lijden onder sluiting en inkomstenverlies. Een cruciaal verschil met oorlogstijd is dat geen andere sector hun verlies kan compenseren.
Wat zijn de economische gevolgen van massale bedrijfsfaillissementen?▼
Veel werkloosheid, verminderde consumentenuitgaven en economische krimp. Dit creëert een neerwaartse spiraal die schadelijker is dan de initiële crisis zelf.
